Tři identické domy v jedné ulici, tři rozdílné osudy
V naší sousední ulici nedávno vyrostly tři domy. Na první pohled vypadají velmi podobně. Všechny mají pravidelný obdélníkový půdorys, plochou střechu, jsou orientovány čelem do ulice (na Z2) a hlavní vstup směřuje též do ulice. Někomu by se mohlo zdát, že z hlediska Feng Shui mezi nimi nemůže být rozdíl. Přesto se, z pohledu Feng Shui, výrazně liší! Při stavbě domu je totiž nutné zohlednit i aspekt času.
Dům vlevo byl dokončen (resp. energie v něm byla uzavřena) v 8. periodě, která skončila 3. února 2024. Jeho majitelé se v této periodě stihli nastěhovat, což znamená, že dům si po celou dobu* zachovává čistě energii z 8. periody.
Dům vpravo byl uzavřen v současné 9. periodě a jeho obyvatelé se nastěhují až v jejím průběhu. Dům tak bude mít čistou energii 9. periody.
Prostřední dům si ponese smíšenou energii z obou period. Přestože byl stavebně uzavřen již v 8. periodě, jeho majitelé se nestihli v 8. periodě nastěhovat. Z hlediska Feng Shui jsou takové domy poměrně složité na harmonizaci, protože jejich energie je méně stabilní a obtížněji uchopitelná.
Čas je důležitým aspektem všech technik San Yuan, například techniky Xuan Kong Fei Xing (Létající hvězdy). Číslo periody určuje rozložení energií v jednotlivých sektorech, jejich vitálnost, a poskytuje také vodítko pro volbu nápravných prostředků. Může se stát, že v jednom domě bude sektor velmi příznivý, zatímco ve druhém domě bude lepší se tomu samému sektoru vyhnout. To je přesně případ, který vidíme zde:
Dům vlevo:
Dům vpravo:
V levém domě se v JV sektoru nachází kombinace negativních hvězd 2 a 5, tedy energie, které se v rámci Feng Shui snažíme za každou cenu vyhnout (nebo zde alespoň neumísťovat důležité místnosti).
Naopak, v pravém domě je JV sektor nejvitálnějším sektorem celého domu, jednak proto, že se zde nachází kombinace velmi příznivých hvězd 1 a 8 (dokonce i s hvězdou periody 8), ale také, že zde máme přímo hvězdu 1, jejíž pozitivní vliv v 9. periodě ještě více roste. Tady bych naopak doporučila pobývat v daném sektoru co nejvíce a umístit sem nejdůležitější místnost domu, například ložnici nebo pracovnu.
Dokončením stavby, resp. uzavřením budovy se považuje okamžik, kdy má dům kompletní střechu a všechny jeho otvory jsou uzavřeny (má okna i dveře). Tímto okamžikem se oddělí venkovní qi od té vnitřní a "zakonzervuje" se uvnitř budovy. Obrazně se jedná o okamžik, kdy se propojí Nebesa a Zem. Dům si tuto energii nese po celou dobu své existence, až do okamžiku, kdy se znovu odkryje střecha nebo je provedena rozsáhlejší rekonstrukce, jež změní jeho charakter. Většina významných mistrů Feng Shui ale bere v potaz ještě třetí složku, a tou je Člověk. Pro to, aby energický štítek budovy vznikl, je potřeba osob, které se do domu nastěhují. Tím se propojí Nebesa, Zem a Člověk. Osobně se přikláním tomuto rozšířenějšímu názoru.
* ve Feng Shui není nic jednoduché. Proto čas je zde velmi relativní a je potřeba na něj nahlížet z více úrovní. Čas uzavření domu nám udává jeden pohled, kdy každý sektor dostává "do vínku" kombinaci energií, která zůstává neměnná po celou dobu existence domu (pokud nedojde k rozsáhlé rekonstrukci). Kvalitní poradce Feng Shui by měl brát v potaz vždy kombinaci různých technik (a různých hledisek času).