Letní slunovrat Xia Zhi

21.06.2023

Vše ve vesmíru má svůj důvod, čas plyne podle předem určených pravidel a my můžeme být jen nezávislým, pasivním pozorovatelem.

V našem západním světě je den letního slunovratu 21. června považován za astronomický začátek léta. Datum letního slunovratu označuje nejdelší den v roce, protože v tomto bodě se Slunce zastaví přímo nad obratníkem Raka, který je nejsevernějším bodem. V celém období letního slunovratu má tak den na severní polokouli nejdelší dobu denního světla a nejkratší noc (s výjimkou polárních oblastí).

Měsíc od 6. června do 6. července se ve Feng Shui vztahuje k elementu Ohně a připadá na měsíc Koně. Na východě je letní slunovrat považován za střed léta. V den slunovratu nastává vrcholný okamžik energie Yang, protože Slunce jednou za rok vyvíjí svou nejsilnější energii. To také znamená, že energie Yang nyní dosáhne svého vrcholu, než se začne přeměňovat na Yin. Obrazně si můžeme představit divokého koně, který dostává ohlávku, aby zkrotnul. Touha po svobodě naráží na své limity, zápas protikladů… 

V I-ťingu je období letního slunovratu charakterizováno hexagramem Gòu (44) Střetnutí. Yang se poprvé střetává s Yinem a začíná oslabovat. Trigram Chien "Nebe" nad trigramem Xun "Vítr. Kompletní hexagram 44 tedy obsahuje 5 Yang Jao (jangových čar) a 1 Yin Jao, což dokazuje, že se Yin začíná objevovat brzy po vrcholu Yangu, jinými slovy vrchol Yangu ustupuje začátku Yinu. Poselství tohoto hexagramu tedy zní: "Zvládnout obtíže, když jsou ještě malé".

Nastal čas poděkovat vesmíru za dar Slunce a jeho pozitivní energii, která zajišťuje růst a život na Zemi. Měli bychom také odpočívat, radovat se (Oheň představuje radost, zábavu). Oheň je také velmi spirituální, protože má ze všech pěti prvků nejblíže Nebesům. Proto je období ideální pro meditace. Letní slunovrat je totiž spojen s akupunkturním bodem Bai Hui na temeni lebky, který je v tomto období více otevřený a mnohem citlivější. Častěji je znám pod názvem "korunní čakra". Jedná se o bod, kudy přijímáme univerzální (vesmírnou) energii do lidského těla.