Feng Shui teorie versus realita aneb praxe dělá mistra

02.11.2023

Změna orientace domu

Občas nastane situace, kdy klientovi poradím, že by pro celkovou energii domu bylo vhodné stavbu mírně pootočit. K tomuto řešení přistupuji opravdu jen ve výjimečných případech a po zvážení všech okolností.

Teprve při realizaci našeho domu jsem zjistila, že takové natočení není jen tak. Samozřejmě chápu, že ne všichni projektanti a architekti jsou vnímaví k těmto "zvláštnostem". Když začnete danou problematiku rozebírat s projektantem, řekne vám, že jemu je to vlastně jedno. Tak samozřejmě, pro projektanta je důležité, aby dům splňovat stavební, energetická kritéria, statiku atd. a co si vy postavíte, je mu fuk. Obrátíte se tedy na stavbyvedoucího v domnění, že on vás bude chápat. Pokud vás nepošle rovnou do blázince (nebo někam jinam :-)), řekne vám, že ve stavebnictví nějaký stupeň, dva nehrají žádnou roli a že co to vlastně řešíte? Takže teď zbývá "jen" pohlídat si geodeta, aby správně vytyčil hranici stavby. Přiznám se, že ještě donedávna jsem byla hodně naivní a měla jsem za to, že geodetovi vysvětlím, oč běží a on nám prostě jen posune kolíky :-) Kámen úrazu je ten, že geodet jede na místo určení s přesnými souřadnicemi, které má od PROJEKTANTA! Takže teď už vím, že projektant je osoba, se kterou musím řešit natočení stavby. Ufff!

Zaoblený roh

Tím, že se v oblasti Feng Shui pohybuji již nějaký čas, mám i několik kamarádů architektů, kteří navrhují opravdu krásné, organické domy. A proto vím, že navrhnout zaoblený roh není problém. Tedy není až do doby, kdy jsem takový roh navrhla i pro náš dům. Nejdřív opět musíte vysvětlovat projektantům, že opravdu ten kulatý roh JE NUTNÝ. Když vám ho po dlouhých diskusích do dokumentace zakreslí a vy myslíte, že tím máte vyhráno, přijde stavbyvedoucí a řekne: "A to je jako co? To nepůjde". Tak oslovíte pár zedníků, kteří se budou vykrucovat, proč to nejde, a že je to nosná zeď…. Takže pak nezbývá nic jiného, než vyhrnout rukávy a postavit si roh svépomocí.

Změna orientace varné desky

Z hlediska Feng Shui je jedním ze zásadních prvků interiéru správné umístění a orientace varné desky. Orientací varné desky je myšleno místo, kudy se "přikládá dřevo na oheň". Ohledně orientace se vedou dlouholeté diskuse v odborné veřejnosti, ale převažující názor je ten, že varná deska má svůj tzv. čelní (jangový) směr ve směru ovládacích prvků. Zároveň všem svým klientům doporučuji vařit na plynu, případně na elektřině. Vím, že v dnešní době indukčních desek to může znít trochu zastarale. Vaření na indukční desce je jistě velmi pohodlné a rychlé, takže chápu argumenty. Vždycky říkám, že si klient musí vybrat sám mezi úsporou času nebo jeho zdravím. V rámci půdorysu tedy vždy klientovi určím vhodné místo pro sporák (varnou desku) a jeho orientaci. Přiznám se, že doteď mi nedošlo, jak těžké je vybrat plynovou varnou desku s ovládacími knoflíky vpravo (o ovládání vlevo nemluvím vůbec, protože u ní by hrozilo popálení).

Umístění krbu

Z energetického pohledu je nejčastějším místem pro krb střed domu. Teplo z krbu sálá a je rovnoměrně rozptylováno do ostatních místností. Z pohledu Feng Shui je naopak vhodné ponechat střed půdorysu volný. V praxi se často setkávám s tím, že půdorys ani volný střed nedovolí. Ale pokud to možné je, mělo by zachování volného středu být naší prioritou. Přestože si všichni ťukají na čelo, proč dáváte ten krb do rohu místnosti. Jenže pokud se vám sejdou v centrálním paláci negativní hvězdy, které umístění prvku ohně vylučují, není co řešit.

Pořád vzpomínám na svého japonského učitele bojových umění, který nám neustále dokola opakoval: "Bokku keiko" (Hodně cvičit). A já k tomu ještě dodám, že pokud to jde, vyzkoušet si služby a výrobky, které nabízím, sám na sobě.