Čas ve Feng Shui

14.02.2023

Když jsem kdysi začala studovat Feng Shui, jeden můj dobrý kamarád mi řekl: "Bavil jsem se o Feng Shui s jedním Číňanem a ten mi říkal, že kvalitní Feng Shui nejde dělat bez časových vlivů, a to se prý tady u nás v Evropě neučí." Tehdy jsem ještě nevěděla, jak na to zareagovat. Dnes už to vím. A proto mu odpovím nyní.

Kvalitní Feng Shui se u nás naučit lze, jen člověk musí vyvinout obrovské úsilí, aby se dostal ke správným informacím. Musí mít dobrého učitele, ale ani to nestačí. Musí obětovat velkou část života studiu, hledat, přemýšlet, neustále se ptát a sám si odpovídat. Tápat, zkoušet a po čase zjistit, že se vše vyjasní, a že mu vše dává SMYSL.

Feng Shui je nádherná disciplína, je to láska na celý život. Nejde projít jedním kurzem, přečíst si pár knih a říct si, že už chápu o čem Feng Shui je. I po deseti letech intenzivního studia (pokud nepočítám čtení knih předtím) mám pocit, že jsem na začátku cesty, že jsem úplný začátečník. A myslím si, že je to dobře. Vzpomínám si, jak mi můj učitel bojových umění kdysi řekl: "Pokročilý cvičenec by se měl stále chovat jako začátečník. Měl by přijít na tatami, jako by byl na daném místě poprvé. Teprve v tom okamžiku dokáže maximálně procítit přítomnost a dokonale se soustředit na cvičení a vstřebávat informace." Dle mého názoru to souvisí s naším egem. U studia jakéhokoliv východního umění je potřeba vzdát se alespoň na chvíli svého ega a naslouchat srdcem.

A nyní moje odpověď. Ve Feng Shui vidím několik pohledů na pojem času. Jednak je to plynutí času jako takového. Vše ve vesmíru se pohybuje v předem určených cyklech, které lze měřit. Každým naším nádechem a výdechem se posouváme v čase. Dny střídají noci, týdny přecházejí v měsíce a roky. Můžeme sledovat střídání ročních období, pohyby planet. Tento nikdy nekončící cyklus tu stále bude, aniž by bylo v našich silách ho ovlivnit. Každou dvouhodinu, den, měsíc i rok k nám přichází jiné energie, které ovlivňují nás i prostor, ve kterém žijeme.

Další rovinu času představuje okamžik našeho narození. Naším prvním nádechem na tomto světě dostáváme do vínku soubor energií, které nás budou provázet po zbytek života. Tyto energie se samozřejmě také budou časem měnit a vyvíjet. Ve Feng Shui ani v reálném životě se nikdy nevrátí stejný okamžik, vše je pomíjivé. Některé energie nás budou podporovat a pomáhat nám na naší cestě. Některé nám naopak budou klást do cesty překážky. Není to proto, aby nám škodily, naopak, pokud budeme otevření těmto změnám, mohou být i přesto pro nás v konečném důsledku prospěšné.

Měření času ve Feng Shui

Ve Feng Shui se čas měří nejčastěji pomocí časových cyklů vycházejících z tabulky Luo Shu. Základní členění času je na tzv. Velké cykly (San Yuan), které trvají 180 let (9x20 let). Znamená to, že každých 20 let se zásadním způsobem změní základní energie a přichází nová kvalita. Každá taková perioda (Yun) má své číslo od 1 do 9. Číslo současné periody označujeme jako aktuální a je to číslo, které v daném období nejvíce vibruje a má největší sílu. Proto je zapotřebí každých 20 let překontrolovat i náš prostor. K takovému okamžiku dojde právě na přelomu roku 2023 a 2024 (o tomto tématu píšu ve svém předchozím článku). Mimochodem, právě odtud pochází název San Yuan technik ve Feng Shui, jejichž součástí jsou u nás asi nejznámější Létající hvězdy.

Dalším členěním času, často používaným ve Feng Shui, jsou tzv. HeTu cykly, vycházející z přednebeského uspořádání trigramů. HeTu cykly trvají 12 let, vznikají kombinací nebeských kmenů a zemských větví a transformují se do systému Purpurové hvězdy (do jedné z 9 hvězd). Prosperující hvězdy jsou ty, které jsou aktuální a ty, které jsou současnou periodou podporovány (v cyklu rození). Od roku 2020 do roku 2031 je aktuální energie kovu, spolu s ní prosperuje energie vody (kov rodí vodu).

V technice Xuan Kong Da Gua pracujeme s nebeským časem, kdy čas dělíme na éry, které dále členíme na periody. Éry jsou celkem dvě: horní a dolní. Horní éra (yin) se skládá z periody 1, 2, 3 a 4, dolní (yang) z period 6, 7, 8 a 9. Délka každé periody se liší a počítá se podle vnitřní struktury přednebeského trigramu (může mít buď 18, 21, 24 nebo 27 let). Opět zde platí, že aktuální perioda je nejvíce vibrující a vitální. Periody 1 a 9 jsou univerzálně platné napříč časem, tedy je stále můžeme považovat za aktuální. V současné době jsme v periodě 8 a od roku 2024 se překlopíme do periody 9. Od roku 2024 tedy dojde k synchronizaci technik Da Gua a San Yuan (k té fakticky částečně došlo již v roce 2017) a pro praktikanty Feng Shui bude mnohem jednodušší provádět úpravy prostoru tak, aby byly oba přístupy v souladu. Na druhou stranu, každá chyba bude mít mnohem horší následky. Proto je nutné k renovacím a stavbám přistupovat s větší rozvahou, pokorou a raději si zavolat na pomoc zkušeného odborníka.

Z toho všeho jednoznačně vyplývá, že čas je ve Feng Shui pouze relativní pojem. Vždy musíme přesně vědět, jaký je náš cíl, kterou techniku používáme a za jakým účelem.